Jak správně vybrat postýlku pro dítě?

Příchod nového člena do rodiny s sebou vždy nese mnoho důležitých rozhodnutí, která jsou ovlivněna snahou poskytnout miminku to nejlepší pro jeho správný vývoj a maximální spokojenost. Přemýšleli jste už o tom, kam svého potomka uložíte ke spánku? Bude spát společně s vámi anebo mu pořídíte vlastní postýlku? Přečtěte si náš článek a nechte si poradit, jak zajistit klidný a zdravý spánek svému dítěti.

Společné spaní nebo samostatná postýlka?

Většina odborníků zastává názor, že je lepší pořídit děťátku vlastní postýlku. Konečné rozhodnutí ale vždy závisí na jeho rodičích. Společné spaní dítěte a rodičů v jedné posteli má své pro i proti. Výhodou je, že se miminko cítí bezpečněji a rodiče ho mohou neustále kontrolovat. Pohodlnější je i noční krmení. Dospělí a děti mají ale odlišný rytmus spánku, a tak se mohou navzájem budit. Kromě toho hrozí určité nebezpečí, že matka dítě ve spánku zalehne a způsobí mu zdravotní potíže, které mohou skončit i smrtí miminka.

Při rozhodování, zda svého potomka uložíte k sobě nebo mu pořídíte vlastní postýlku, myslete i na to, že dětská páteř a zádové svaly se intenzivně vyvíjejí i po narození. Proto není vhodné, aby dítě spalo na měkkém povrchu, který vyhovuje dospělým. Pro správný vývoj je třeba pořídit speciální tvrdou matraci.

Samostatná postýlka pro dítě znamená kvalitnější spánek také pro vás. I rodiče pro sebe potřebují dostatek prostoru, aby mohli nabrat energii vynaloženou starostí o děťátko.

Vybíráme dětskou postýlku

Pokud jste se rozhodli pro nákup dětské postýlky, dbejte především na kvalitu materiálu, ze kterého je vyrobena, a její stabilitu. Postýlka by se neměla nebezpečně houpat nebo prohýbat, pokud se v ní dítě postaví a začne se vrtět nebo zkoumat okolí. Postýlka musí být vyrobena z odolného materiálu, který se neloupe nebo nepraská a který není pro dítě zdraví škodlivý. Ve vývoji dítěte totiž nastane etapa, kdy začne věci poznávat okusováním a ochutnáváním a tomu se samozřejmě nevyhne ani jeho postýlka.

V současné době najdete na trhu klasické dřevěné postýlky, ale i plastové postele nebo textilní postýlky s pevnou konstrukcí vybavené skládacími mechanismy. Ty se dají využít jako cestovní postýlky, které snadno převezete v kufru auta nebo ve speciální tašce, jež bývá součástí výbavy.

Na co se při výběru postýlky dále zaměřit?

  • jsou k postýlce připevněna kolečka?
  • má postýlka stahovací bočnici?
  • je postýlka zkonstruována tak, aby v ní dostatečně cirkuloval vzduch?
  • dá se postýlka jednoduše složit a přenášet?
  • je postýlka opatřena úložným prostorem na pyžamka nebo hračky?

Doplňky do postýlek – matrace a povlečení

Samotná postýlka ke zdravému spánku nestačí. Stejně velký důraz byste měli klást i na výběr matrace. Ta musí přesně odpovídat rozměrům postýlky, aby se v ní nekroutila a neposunovala. Tvrdší matrace vytvoří správnou oporu pro páteř dítěte a podpoří zdravý vývoj jeho zádových svalů. Na trhu najdete jednovrstevné matrace, ale i sendvičové matrace kombinované z více materiálů – především z molitanu a speciálně lisovaného kokosového vlákna.

Do postýlek patří i peřinky a povlečení. Při jejich nákupu se ujistěte, že jsou vyrobeny z antialergických materiálů, které nedráždí pokožku dítěte a které jsou příjemné na dotyk. Vždy platí, že na spaní dítěti stačí to, co vám – v zimě silnější přikrývka a v létě jen slabší deka. Vyhřívací přikrývka nebo polštáře, které udržují teplo, tak nejsou potřeba. Vysoké teploty mohou být navíc pro dítě nebezpečné.

Bezpečnost a zdraví na prvním místě

Postýlka je pro dítě v době těsně po narození jediným útočištěm. Při jejím nákupu proto raději nešetřete a zaměřte se na značkové postýlky od známých výrobců, kteří mohou garantovat kvalitu a bezpečnost svých výrobků.

Stále si nejste jisti, jakou postýlku zvolit? Poraďte se se svými známými nebo zkuste prolistovat pár katalogů. Před samotným nákupem si stanovte, co od postýlky očekáváte a kam ji umístíte. Myslete na to, že se nevyplatí podceňovat ani nákup matrace nebo povlečení. Vaše snaha se jistě vyplatí nejenom děťátku, ale i vám samotným.

Add your comment