Pomoc s výběrem správné autosedačky

Nehodovost na silnicích se každým rokem zvyšuje a ne všichni majitelé aut i jejich spolujezdci dodržují bezpečnostní pravidla. Možná patříte mezi vynikající řidiče, ale ostatní jimi být nemusejí. I když nebude nehoda způsobena vaší chybou, budete to právě vy anebo vaše dítě, kdo ponese její následky.

Nad nákupem autosedačky byste proto neměli váhat ani vteřinu. Prostor pro rozhodování však máte v tom, jakou autosedačku vyberete. Náš článek přináší pár dobrých rad, které vám při koupi autosedačky mohou pomoci.

Autosedačky jsou povinné ze zákona

Podle aktuálně platného zákona by mělo být v autosedačce připoutáno každé dítě, které ještě nedosáhlo výšky 150 centimetrů a váhy 36 kilogramů. Toto pravidlo platí pro všechny typy komunikací – nejen pro dálnice a rychlostní silnice, ale také pro komunikace v obcích. I při malém nárazu v nízké rychlosti se totiž může dítě zranit a vyrazit si zuby nebo pohmoždit obličej.

Opravdu mylná je představa těch, kteří si myslí, že své dítě udrží na klíně. Kinetická energie vzniklá při srážce vytrhne připoutanému rodiči potomka z rukou a nechá ho vyletět do vzduchu. A pokud není připoutaný ani rodič, může své dítě vlivem síly při nárazu zalehnout a způsobit mu vážné zranění nebo dokonce smrt.

Nová autosedačka – jistota kvality a bezpečí

Pokud chcete ušetřit a koupit autosedačku z druhé ruky nebo od svého známého, vězte, že to nemusí být úplně nejlepší nápad. Skelet používané autosedačky by totiž mohl být poškozen z předchozí autonehody nebo třeba proto, že majiteli autosedačka při neopatrném zacházení vypadla z rukou. Každý náraz může změnit její vlastnosti, a tak by vaše dítě nemusela chránit zcela stoprocentně.

Jistotu kvality a dobrého standardu splňují značkové autosedačky od renomovaných výrobců, kteří vlastní řadu certifikátů a mohou tak garantovat vysokou jakost svých výrobků. Autosedačka od určitého výrobce je navíc většinou kompatibilní s kočárky stejné značky, takže ji nebudete využívat pouze v autě, ale budete ji moci připevnit i na konstrukci kočárku a vyrážet na procházky do města nebo do přírody.

Autosedačku vybírejte na míru

Na trhu najdete velké množství autosedaček v nejrůznějších designech a s různými parametry. Při jejich výběru byste se měli orientovat hlavně podle váhy vašeho potomka. Nezkoušejte kupovat větší autosedačku s tím, že do ní vaše ratolest za chvíli doroste. Příliš velká ani příliš malá autosedačka, která nevyhovuje tělesným a váhovým rozměrům dítěte, není bezpečná. Existují však i sedačky, které můžete díky jednoduchým mechanismům přestavět podle toho, jak vaše dítě roste, a používat je tak opravdu dlouho.

Autosedačka by měla samozřejmě pasovat do vašeho auta. Některé typy sedaček jsou univerzální a při jejich nákupu tak budete mít jistotu, že do interiéru auta zapadnou přesně tak, jak mají.

Na co se při výběru autosedačky dále zaměřit?

  • popruhy – vyžadujte autosedačky s jednoduchým, ale efektivním systémem popruhů, který umožní, že dítě do sedačky snadno posadíte a bezpečně zajistíte
  • polstrování – pohodlné polstrování zajistí pohodlí a komfortní sezení
  • materiály – pokud budete sedačku často přenášet, zaměřte se na lehké a odolné materiály
  • doplňky – informujte se, zda je možné k sedačce dokoupit doplňky jako zimní pytel nebo anatomickou podložku
  • údržba – ne každá sedačka má snímatelný potah, který se dá prát v pračce

Důležitou roli při výběru autosedačky hraje i design a vaše nároky na vzhled. Na trhu najdete opravdu bohatou škálu sedaček v nejrůznějších barevných i tvarových variantách. A tak si i ti nejnáročnější zákazníci a designoví „fajnšmekři“ určitě vyberou.

Opatrná jízda a autosedačka – bezpečná kombinace

Nezapomeňte, že autosedačka nedokáže dělat zázraky. V případě skutečně velké srážky si dítě pravděpodobně nějaké zranění z nehody odnese, ale bude živé. Autosedačka minimalizuje případnou újmu na zdraví. To, jestli dojedete bez nehody a v pořádku, bude vždy záležet pouze na vaší opatrnosti a řidičském umění.

Add your comment